Coraz większe znaczenie w transakcjach na rynku fuzji i przejęć uzyskują inwestorzy finansowi jak i strategiczni. Różnią się od innych podmiotów tym, że traktują przejęcia jako kolejną formę inwestycji. Mimo zbliżonych celów jakie chcą osiągnąć, osoby niezaznajomione ze specyfikacją sektora M&A błędnie mylą obydwa pojęcia i stosują je zamiennie. W celu zrozumienia tejże jednostki przybliżymy się jego zamiarom, aktywności na rynku oraz przedstawimy przykłady transakcji kupna spółek przez inwestorów strategicznych.
Kim jest inwestor strategiczny?
W odróżnieniu od inwestora finansowego jest to podmiot, który przyjmuje za swoje założenie osiągnięcie pewnych efektów synergii poprzez wprowadzenie szeregu działań: umocnienie pozycji konkurencyjnej, przejęcie pełnej kontroli nad procesem zagospodarowania, minimalizacja ryzyka budżetowego przez zmniejszenie inwestycji publicznych oraz gwarancja skrupulatnej koordynacji planów rozwojowych. Inwestor strategiczny również posiada nieograniczony horyzont inwestycyjny. Oznacza to, że częściej stosuje aktywniejszą politykę zarządzania nabytym przedsiębiorstwem niż w przypadku inwestora finansowego. Dodatkowo nie posiada on oszacowanego terminu sprzedaży owej firmy.
Przykłady transakcji z udziałem inwestora strategicznego
Jak wyżej zostało wspomniane, inwestor strategiczny to taki podmiot, który nabywa znaczące udziały w spółce w celu osiągnięcia efektów synergii. Do grup zaliczymy jednostki, które:
- Dokonały konsolidacji horyzontalnej – przejęcie spółki o konkurencyjnym portfelu oferowanych usług i produktów,
- Przeprowadziły konsolidację wertykalną – rozszerzenie swoich kompetencji poprzez dywersyfikację swojego biznesu w kilku sektorach gospodarczych.
Zobaczmy zatem przykłady transakcji M&A z udziałem inwestora strategicznego.
Johnson & Johnson zakupiło Momenta Pharmaceuticals
W roku 2020 doszło do jednej z największych transakcji fuzji i przejęć na rynku farmaceutycznym w historii. Amerykański, międzynarodowy koncern farmakologiczny i kosmetyczny zawarł umowę kupna Momenta Pharmaceuticals, produkującej leki na choroby autoimmunologiczne. Operacja ta opiewała na kwotę 6,5 mld dolarów i dotyczyła wykupu 100% udziałów.
Przejęcie Volt Scooters przez TrybEco
TrybEco, czyli łódzki start-up produkujący e-pojazdy (skutery, e-rowery, hulajnogi) dokonał kupna Volt Scooters, zajmującego się rozwiązaniami współdzielonej mobilności. Transakcja miała miejsce pod koniec zeszłego roku i dzięki operacji, przedsiębiorstwo z Łodzi stało się jedynym na lokalnym rynku. Ruch miał na celu głównie dywersyfikację oferty o dodatkowe pozycje przez TrybEco: skutery oraz hybrydowe rowery elektryczne własnej produkcji.
Ekspansja KROSS na rynki zagraniczne
Przedsiębiorstwo KROSS jest idealnym przykładem inwestora strategicznego. W celu zbudowania jak najwyższej pozycji na rynku, firma z polski zdecydowała się na zakup dwóch zagranicznych spółek. W ostatnim czasie spółka zdecydowała się nabyć aktywa holenderskiego biznesu – Multicycle w 2017 roku. KROSS to najbardziej rozpoznawalna Polska marka rowerów. Dzięki przejęciom przedsiębiorstwo jest w stanie, jak informuje producent, działać w ponad 50 krajach na świecie, w tym głównie w Europie środkowo-wschodniej. Transakcja zakupu obejmowała jednostkę z 40-letnią historią, która w listopadzie tamtego roku znalazła się w stanie upadłości i wstrzymała działalność.
Więcej sprawdzonych informacji o transakcjach M&A z udziałem inwestora strategicznego znajdziemy na stronie: https://cmt-advisory.pl/akademia-m&a/ma/