Prawnik w sprawie rozwodowej może się przydać – sprawdź kiedy

Sprawa rozwodowa to bardzo trudne doświadczenie, dlatego większość osób nie potrafi do niej podejść bez emocji. Szczególnie jeśli jeden ze współmałżonków złożył pozew o rozwód z orzekaniem o winie. Korzystanie z pomocy adwokata podczas rozwodu nie jest obligatoryjne, warto jednak dobrze przemyśleć swoją decyzję w tej kwestii. Rozwód to bowiem nie tylko trudne emocje, ale również skomplikowana kwestia prawna.

Prawnik w sprawie rozwodowej – czy musimy korzystać z jego pomocy?

Pozew o rozwód możemy przygotować samodzielnie. Jeśli udało nam się ustalić ze współmałżonkiem, że rozstanie odbędzie się bez orzekania o winie, wówczas należy zawrzeć taką informację w przygotowywanym piśmie. Poza tym należy wskazać okoliczności zawarcia małżeństwa oraz to, w jaki sposób i dlaczego nastąpił rozkład pożycia. Dużo trudniejsze jest przygotowanie pozwu o rozwód z orzekaniem o winie. Wymaga to bowiem przedstawienia dowodów świadczących o tym, że odpowiedzialność za rozpad małżeństwa ponosi drugi małżonek. W takim przypadku prawnik w sprawie rozwodowej może nam bardzo pomóc, przygotowując strategię postępowania. Dlatego, zanim złożymy do sądu przygotowany przez siebie pozew o rozwód, warto go skonsultować z adwokatem. Po pierwsze należy wiedzieć, że wraz z pierwszym pismem procesowym, konieczne jest przedstawienie wszystkich dowodów winy małżonka. Po drugie, w trakcie rozprawy, może się okazać, że druga strona będzie próbowała nas obciążyć częścią odpowiedzialności za rozkład pożycia. Nieumiejętnie poprowadzona sprawa może skutkować np. orzeczeniem sądu o wspólnej winie małżonków i utracie prawa do alimentów.

Prawnik w sprawie rozwodowej – jak może nam pomóc?

Dobra kancelaria adwokacka może nam bardzo pomóc już w momencie, kiedy podejmiemy ostateczną decyzję o rozwodzie. Prawnik pomoże nam wówczas ostudzić emocje i dokładnie przeanalizować naszą sytuację. Na tej podstawie oceni naszą szansę na wygraną i doradzi najlepsze rozwiązanie. Przygotuje dla nas również pozew o rozwód lub odpowiedź na niego, jeśli to druga strona wniosła do sądu sprawę o rozwiązanie małżeństwa. Prawnik w sprawie rozwodowej najbardziej będzie nam potrzebny podczas orzekania o winie w trakcie rozprawy. Niestety wiąże się to z wyciąganiem na światło dzienne najbardziej nieprzyjemnych faktów, które wpłynęły na rozkład pożycia. Niewierność, przemoc domowa, czy nałogi budzą zawsze wiele konfliktów i emocji. Ważne jest zatem to, aby podczas przedstawiania dowodów oraz przesłuchiwania świadków zachować chłodny dystans, który pozwoli właściwie ocenić sytuację i odpowiednio zareagować. Prawnik pomoże nam także w trakcie ustalania prawa do alimentów, m.in. dzięki temu, że zna prawo pracy, będzie mógł ujawnić rzeczywistą sytuację finansową współmałżonka, od której zależy wysokość przyznanej kwoty. Poza tym sprawne sporządzanie pism procesowych i odpowiednie przygotowanie do kolejnych rozpraw skrócą czas trwania rozwodu. Prawnik w sprawie rozwodowej odciąży nas również w kwestii prowadzenia dokumentacji oraz pozyskiwania potrzebnych dokumentów.

Poprzedni artykułDlaczego warto wybrać program dla kancelarii oparty na chmurze?
Następny artykułRegały magazynowe i wózki widłowe – tego nie może zabraknąć w każdym magazynie