Tablica magnetyczna – jaką wybrać?

Pierwszym krokiem w podjęciu decyzji jaką tablicę magnetyczną wybrać, jest określenie funkcji, do jakiej będzie wykorzystywana. Aby jeszcze lepiej dobrać tablicę do własnych potrzeb, warto zrobić rozeznanie o dostępnych wariantach. A w dzisiejszych czasach jest ich całkiem sporo. Jaką tablicę magnetyczną wybrać, aby nie oszaleć w ilości możliwych modeli? Czym się różnią od siebie i na co należy zwrócić uwagę? Jeżeli szukasz odpowiedzi na poniższe pytania, to jesteś w dobrym miejscu. Pomożemy Ci podjąć decyzję.

Co to jest tablica magnetyczna?

Dla tych, którzy jeszcze nie wiedzą, w skrócie wyjaśnimy o co tak właściwie chodzi. Tablice do niedawna kojarzyły się głównie z produktem niezbędnym w szkole. Jednak jej zastosowanie i uniwersalność zaczęły na przestrzeni ostatnich lat doceniać również firmy i przedsiębiorstwa, a także ludzie we własnych domach. Potrzeba dobrej organizacji, trudność w zapamiętywaniu obowiązków czy chęć udekorowania pomieszczenia – to główne aspekty, przez które ludzie kupują tablice magnetyczne.

Tablica magnetyczna, jak sama nazwa wskazuje, posiada właściwości magnetyczne. Można dzięki nim za pomocą magnesów przyczepiać dowolne dokumenty do jej powierzchni. Jej dodatkową funkcją jest możliwość pisania specjalnymi markerami, które następnie można zetrzeć na sucho. Istnieje kilka rodzajów tablic magnetycznych, jednak różnią się od siebie materiałem, jakością i przeznaczeniem. Można również wybierać w rozmaitych wariantach kolorystycznych i rozmiarach tablic.

Rodzaje tablic magnetycznych

  • flipcharty – to wolnostojące tablice magnetyczne suchościeralne, więc można po nich zarówno pisać oraz przyczepiać magnesami wybrane dokumenty. Posiadają zwykle trzy nóżki, dzięki czemu można je postawić w każdym miejscu. Standardowy rozmiar to 70 × 100 cm, można jednak wybrać także większe lub mniejsze modele.
  • tablice magnetyczne stalowe – pokryte są nierdzewną stalą, na której można zawiesić magnesy. Jej zaletą jest trwałość i dość niska cena (ok. 40 zł).
  • tablice lakierowane – to kompromis między jakością a ceną. kosztują więcej, ale są bardziej nowoczesne niż tradycyjne tablice kredowe. Pisać po nich można tylko specjalnymi markerami.
  • tablice porcelanowe – zdecydowanie droższe, ale jednocześnie trwalsze rozwiązanie. W przeciwieństwie do tablic szklanych, ich jest matowa. Są odporne na zadrapania i uszkodzenia, więc będą służyć na dłużej.
  • tablice kredowe – zielone lub czarne klasyczne tablice, po których piszemy kredą. Są również dodatkowo wyposażone w funkcję magnetyczną. Większe modele przeważnie wiesza się na ścianie, mniejsze z kolei stoją na nóżkach.
  • tablice magnetyczne szklane – cechują się wysoką odpornością na zarysowania, dlatego polecamy je osobom, które korzystają z nich często. Wykonuje się je zwykle z hartowanego szkła, co wzmacnia efekt wizualny. Przymocowuje się ją wyłącznie na ścianę. W firmie służy głównie jako narzędzie organizacji, w domu może być estetycznym i interaktywnym elementem wystroju.
  • tablice magnetyczne samoprzylepne – ma formę folii, którą możemy nałożyć na pionową bądź poziomą powierzchnię. Jej zaletą jest duża mobilność i uniwersalność. Występuje w ograniczonych rozmiarach, zwykle od A4 do A2.

Jak czyścić tablicę magnetyczną?

Aby tablica magnetyczna mogła prawidłowo spełniać swoją funkcję, należy dbać o nią w prawidłowy sposób. W pierwszej kolejności należy używać do pisania wyłącznie specjalnych markerów. Na powierzchni tablicy magnetycznej znajdują się mikropory, które wchłaniają tusz z flamastra. Jeżeli pigment z mazaka znajduje się na powierzchni zbyt długo, zostanie zbyt mocno wchłonięty. Należy zatem na bieżąco ścierać napisane treści, aby nie trzeba było używać do mycia specjalnych detergentów.

źródło zdjęcia: freepik.com

Poprzedni artykułGdzie zarejestrować domenę?
Następny artykułDobry operator płatności, czyli jaki? Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy wyborze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj