Nie ma jednolitej definicji instytucji pozabankowej w polskim prawodawstwie. Z tego też względu często wiele osób zalicza do nich także działające na rynku firmy pożyczkowe.
W celu uzyskania pożyczki możemy skorzystać zarówno z ofert banków, jak i innych instytucji finansowych. Na polskim rynku działają różne tego typu podmioty, które potocznie określane są parabankami. Tymczasem w rzeczywistości nie mają one ze sobą wiele wspólnego. Przyjrzyjmy się nieco bliżej, na czym ta różnica polega.
Jakie mamy instytucje finansowe w Polsce?
Instytucjami finansowymi są podmiot gospodarcze, których podstawowym zadaniem jest operowanie zasobami finansowymi, a zatem głównie gromadzenie i wydatkowanie określonych środków pieniężnych. Do takich instytucji finansowych zalicza się między innymi: banki, zakłady ubezpieczeniowe oraz kasy oszczędnościowe (tzw. SKOK-i). Należy przy tym zauważyć, że nie ma jednolitej definicji instytucji pozabankowej w polskim prawodawstwie. Z tego też względu często wiele osób zalicza do nich także różne firmy pożyczkowe.
Generalnie takie instytucje finansowe można podzielić na bankowe i pozabankowe. Oczywiście w pierwszej grupie znajdą się wszystkie banki, zaś w drugiej wspomniane wcześniej firmy pożyczkowe.
Czym są parabanki?
Zacznijmy od tego, czym parabanki nie są. Otóż parabanki, wbrew powszechnej opinii, nie są firmami pożyczkowymi. Są to zupełnie oddzielne instytucje, które praktycznie nie mają ze sobą wiele wspólnego. Największy problemem jest to, że pojęcie parabanku nie jest dokładnie sprecyzowane w polskim prawie.
Co zatem o parabankach wiemy? Parabanki wszystkie czynności wykonują ze środków uzyskanych od klientów. Korzystając z ich usług musimy liczyć się z tym, że może dojść do częściowej lub nawet całkowitej utraty ulokowanych środków.
Przed „współpracą” z parabankami, które działają na zasadzie tzw. piramidy finansowej, ostrzega nas Komitet Stabilności Finansowej (KSF), publikując na swojej stronie Listę Ostrzeżeń Publicznych. Znajduje się tam spis parabanków, na które szczególnie powinniśmy uważać, bowiem zostało złożone na nie zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa.
Zamiast parabanku firma pożyczkowa
Jeśli więc interesuje nas pożyczka pozabankowa, to zamiast parabanku lepiej wybrać firmę pożyczkową, która przy udzielaniu szybkich pożyczek online posiłkuje się jedynie własnymi środkami. Pieniądze te pochodzą od właścicieli firmy lub inwestorów. Jeśli więc doszłoby do upadku takiej firmy to klienci nie są narażeni na straty.
Co więcej, takie instytucje pozabankowe funkcjonują w oparciu o Ustawy o kredycie konsumenckim. W zawiązku z tym firmy pożyczkowe nie mogą naliczać swoim klientom większych odsetek niż czterokrotność stopu kredytu lombardowego. Ponadto w każdym materiale reklamowym takiego podmiotu musi pojawić się wysokość RRSO i do tych wytycznych, narzuconych z góry, muszą się stosować. Szukasz bezpiecznej pożyczki dostępnej przez internet? Sprawdź ofertę na https://www.extraportfel.pl/.