Przemoc w związku. Jakie kroki należy podjąć?

Niestety w wielu związkach występuje przemoc. Dotyczy to nie tylko przemocy fizycznej, ale również psychicznej. Jak pokazują badania agresja słowna, fizyczna, czy werbalna dotyczy nie tylko kobiet, ale również mężczyzn. Przy czym to kobiety częściej zgłaszają fakt przemocy w związku. Warto walczyć z tym zjawiskiem. Tutaj pomocna może być policja, ale również ośrodki wsparcia. Warto również udać się do adwokata po poradę.

Przemoc psychiczna w związku – jak z nią walczyć?

Niestety w wielu związkach ma miejsce przemoc psychiczna. Dotyczy ona agresji słownej, krytyki, a także wiąże się z wprowadzeniem zależności między partnerami. Warto wiedzieć, że takie zachowania nie są normalne i sprawiają, że ofiara przemocy psychicznej może być niepewna siebie, czuć się gorsza. Długotrwała przemoc psychiczna prowadzi również do depresji. Najtrudniejsze jest jednak uzmysłowienie sobie, że jest się ofiarą przemocy psychicznej. O ile sytuacja wydaje się stosunkowo prosta w przypadku związku nieformalnego, gdyż można zwyczajnie go zakończyć, tak w przypadku małżeństw jest to trudniejsze, a udowodnienie w sądzie przemocy psychicznej jest skomplikowane. W jednym i w drugim przypadku ofiary przemocy często tłumaczą zachowania swoich partnerów, a przez niską samoocenę same czują się winne. Oczywiście nie jest to normalne zachowanie i w takiej sytuacji należy szukać pomocy u terapeuty uzależnień, ale również u psychologa i psychiatry. Uzmysłowienie sobie, że jest się ofiarą psychicznej agresji jest często bardzo trudne. Jednak jest to pierwszy krok do zakończenia toksycznego związku.

Agresja werbalna – skutki dla ofiary

Kolejnym przykładem toksycznych związków jest agresja werbalna. Jednocześnie nie ma ona nic wspólnego z przemocą fizyczną i również bardzo często jest usprawiedliwiana, a niekiedy sam oprawca nie zdaje sobie sprawy, że jest werbalnym agresorem. Warto pamiętać, że w Polsce panuje pełna równość między płciami. Zatem każdy zdrowy związek musi opierać się na partnerstwie. W przypadku, gdy jedna strona stosuje agresję werbalną, która obejmuje: grożenie, upokarzanie, a także dziwne kary w postaci konieczności powrotu o danej porze do domu, czy też ograniczenia pieniędzy, albo ich wyliczania i ścisłej kontroli, osoba, która jej doświadcza, często staje się zamknięta w sobie, nerwowa, a także krytyczna wobec siebie. Niestety również w tym przypadku często usprawiedliwia sprawcę. Taki związek również jest toksyczny i należy jak najszybciej się z niego uwolnić. W tym przypadku bardzo pomocna jest psychoterapia, jak i grupy wsparcia.

Agresja fizyczna w związku

Wydaje się, że najcięższą formą agresji w związku jest agresja fizyczna. Obejmuje ona bicie, popychanie, gryzienie, kopanie, a nawet poszturchiwanie, przy czym już jednorazowy akt może być uznany za agresję. Nawet jeżeli ofiara nie nosi śladów przemocy nie oznacza, że nie doświadcza przemocy fizycznej. Każdy, nawet jej drobny aspekt powinien być zgłaszany odpowiednim służbom. Należy oczywiście pamiętać, że nie można usprawiedliwiać sprawcy, gdyż każda forma przemocy jest zabroniona, a jednocześnie przemoc będzie się tylko i wyłącznie pogłębiać. Na samym początku trzeba wiedzieć, że w związku, w którym dochodzi do przemocy trzeba założyć niebieską kartę. Robi się to na policji i taka rodzina powinna być pod szczególną opieką.

Agresja w związku – jakie środki prawne podjąć?

Z każdą formą agresji należy walczyć. Agresję fizyczną należy zgłaszać na policję, a także wykonywać obdukcję. Są one dowodem w ewentualnie toczonych się sprawach w sądzie. Ofiara może uzyskać również sądowy zakaz zbliżania się. Jednocześnie należy pamiętać, że każdy toksyczny związek należy jak najszybciej zakończyć nawet, jeżeli jest to związek małżeński. Warto także udać się do adwokata – na przykład do kancelaria-kopko.pl. W Warszawie toczy się wiele tego typu spraw. Można więc zauważyć, że ofiary coraz częściej zgłaszają swoje problemy i starają się z nimi walczyć. W przypadku przemocy psychicznej trzeba przede wszystkim ją sobie uświadomić i szukać grupy wsparcia.

Żadnej formy przemocy nie można bagatelizować. Dotyczy to również mężczyzn, którzy często wstydzą się, że są ofiarami przemocy fizycznej czy psychicznej. Agresja w związku nie powinna być nigdy bagatelizowana.

Poprzedni artykułCzym są i jak działają media in-store?
Następny artykułPerfumy na prezent – jak wybrać? Czy warto?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj