Kiedy nie wiesz jakie studia wybrać

Podjęcie decyzji o studiowaniu powinno wiązać się z przemyśleniem wszystkich „za „ i „przeciw” – zarówno pod kątem tego, co lubimy robić, jak i możliwości znalezienia zatrudnienia, uzyskania satysfakcjonujących zarobków czy chęci nauczenia się nowych rzeczy. Często jest jednak tak, że choć jesteśmy już w klasie maturalnej, to tak naprawdę nie wiemy co chcemy w życiu robić. Co wtedy? Jak poradzić sobie z presją otoczenia i oczekiwaniami rodziców?

Opcja 1: Dajesz sobie jeszcze rok

Twoim pierwszym wyborem może być zrobienie sobie dłuższych wakacji. To bardzo popularne w krajach zachodnich – tamtejsza mentalność zakłada, że młodzi ludzie powinni czegoś doświadczyć, spróbować swoich sił na nieznanym terenie, pozwiedzać trochę świata, zanim wkroczą w szeroko rozumianą dorosłość. Jeżeli cię na to stać (zawsze w pierwszych miesiącach możesz podjąć jakąś pracę), to śmiało wykorzystaj ten czas na małe szaleństwa. Być może ten rok wolności od nauki sprawi, że poznasz siebie i będziesz wiedział co chcesz robić w życiu. Pozostając jednak na miejscu, również możesz próbować różnych rzeczy – podjęcia pracy, uczestniczenia w wolontariacie czy nauki nowych rzeczy.

Opcja 2: Idziesz na studia

Być może nie chcesz tracić mimo wszystko roku i wybierasz się na studia, które mogą cię interesować, bądź rokują na dobrą pracę. Pamiętajmy jednak, że to odpowiedzialny wybór – jeśli wiemy, że naszą pasją jest poznawanie języków, to filologia angielska czy też iberystyka zawsze będą dobrym wyborem. Nie dość, że nauczymy się języka, poznamy kulturę, być może będzie nam dane pojechać na wymianę zagraniczną, to nie zmarnujemy kilku lat na kierunek, który może byłby dla nas totalnie nieciekawy. Nie ma nic gorszego niż zorientować się na drugim czy trzecim roku, że studiujemy coś, z czym nie wiążemy przyszłości.

Jeżeli jednak chcemy iść na studia i nie są one związane z naszymi zainteresowaniami, to możemy kierować się kryterium dobrych zarobków. W razie niepowodzenia zawsze mamy boczną furtkę w postaci zrezygnowania lub przeniesienia się na inny kierunek po pierwszym roku. Oczywiście dobrze płatne zawody wiążą się ze studiami, które są wymagające. Należą do nich między innymi: prawo, medycyna czy filologia angielska lub skandynawska. Pewność zatrudnienia jest dla wielu osób bardzo ważna. Zazwyczaj nie wyobrażają sobie oni sytuacji innej niż ta, że skończenie studiów da im pracę, godziwe zarobki i pozwoli wieść spokojne życie.

Opcja 3: Idziesz do pracy

Czasami warto jest zaraz po szkole średniej popracować, chociażby w sklepie czy w restauracji. Dzięki temu nauczymy się wydawać pierwsze zarobione przez siebie pieniądze, poznamy jaka jest ich wartość i jak trudna jest sztuka oszczędzania. To także dobra lekcja dla osób, które myślą, że wykształcenie nie da im lżejszej, lepiej płatnej pracy. Jeżeli podejmiemy się zarobkowania, będziemy mogli odłożyć na studia, na własne zachcianki, czy też poznawanie świata. Będziemy sami o sobie decydować, a ponadto będziemy dumni, że potrafimy sobie poradzić bez pomocy rodziców.

To, że nie wiesz, na jakie studia się wybrać, wcale nie czyni cię gorszym. W zależności od twojej sytuacji życiowej masz kilka opcji do wyboru. Jeżeli dobrze przemyślisz swoją decyzję, to na pewno nie będziesz jej żałować i bez względu na to, czy Twój wybór finalnie padnie na filologię angielską, czy mechatronikę, doskonale dasz sobie radę.

Poprzedni artykułWynajem powierzchni magazynowych – dlaczego warto?
Następny artykułPerspektywy dla galerii handlowych

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj