W grudniu w Poczcie pracowało ok. 1500 osób z niepełnosprawnościami. W tym roku kolejnych 400 niepełnosprawnych znajdzie pracę w placówkach pocztowych i sortowniach.
Fundacja Aktywizacja rekrutuje osoby z niepełnosprawnościami w ramach programu „Praca Integracja”. Znajdują one pracę w Poczcie Polskiej, dzięki realizowanemu programowi „Poczta bez barier”. Jest on wynikiem porozumienia pomiędzy Pocztą Polską a Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Pełnomocnikiem Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych oraz Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych sprzed dwóch lat.
Fundacja Aktywizacja zrekrutowała do Poczty Polskiej ponad 120 osób, co stanowi 8% ogółu osób z niepełnosprawnościami zatrudnionych w firmie. Najwięcej takich pracowników Poczta zatrudniła w województwach mazowieckim i łódzkim. – Poczta Polska to firma wyjątkowa z różnych powodów. Między innymi dlatego, że mamy w całej Polsce ponad 7,5 tys. placówek, jesteśmy w każdej gminie, co oznacza, że chętni do pracy w naszej spółce mają do nas zawsze blisko. Ponadto oferujemy umowy o pracę, mamy systemy premiowania i nagradzania najlepszych pracowników. Osoby niepełnosprawne doskonale sprawdzają się w naszej załodze – mówi Przemysław Sypniewski, prezes zarządu Poczty Polskiej.
Cel zatrudnienia 400 osób w Poczcie Polskiej to efekt umowy, która określa zakres współpracy pocztowego operatora i Fundacji Aktywizacja. Fundacja wspiera niepełnosprawnych pracowników w pierwszym okresie zatrudnienia, zatem nie ogranicza się do przeprowadzania rekrutacji.
Poczta Polska podejmuje szereg działań mających na celu zwiększenie aktywizacji i zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami. Codzienny kontakt pozostałych pracowników z osobami niepełnosprawnymi zwiększa empatię, uczy szacunku i uwrażliwia na potrzeby innych. Zatrudnianie osób z niepełnosprawnościami ma wpływ na koszty działalności firmy, im więcej takich osób w spółce, tym niższe wpłaty obowiązkowe ponoszone na rzecz PFRON.