Pożyczka dla zadłużonych czy kredyt konsolidacyjny?

W wyniku różnych życiowych wydarzeń można znaleźć się w sytuacji, w której zobowiązania finansowe zaczynają się piętrzyć, a ilość rat do spłacenia wydaje się nie mieć końca. Jedną z metod na poradzenie sobie z narastającymi w ten sposób zobowiązaniami finansowymi jest konsolidacja długów. Jednak w praktyce często okazuje się, że skonsolidowanie nie zawsze wchodzi w grę, a dużo bardziej opłacalną opcją jest pożyczka dla zadłużonych

Co to jest pożyczka dla zadłużonych?

Jako pożyczki dla zadłużonych rozumie się specjalny produkt finansowy polegający na udzieleniu pożyczki osobie, która posiada już zaciągnięte zobowiązania. Oczywiście, kwota już istniejącego długu musi mieścić się w granicach zdrowego rozsądku, a klient ubiegający się o otrzymanie pożyczki dla zadłużonych musi być w stanie ją spłacić. W tym celu dokładnie analizuje się zdolność kredytową każdej zainteresowanej osoby, biorąc pod uwagę jej dochody, sytuację rodzinną oraz koszty życia.

Pożyczka dla zadłużonych udzielana jest zazwyczaj przez firmy niebędące bankami. Innymi słowy, są to wyspecjalizowane, prywatne przedsiębiorstwa, których profil działalności oscyluje wokół usług związanych z pożyczaniem pieniędzy. Podlegają one wszystkim regulacjom prawnym obowiązującym na terenie Polski, co gwarantuje uczciwe zapisy w zawieranej umowie.

Pożyczka dla zadłużonych: warunki

Głównym warunkiem, jaki należy spełnić w celu otrzymania pożyczki dla zadłużonych, jest możliwość jej późniejszej spłaty. W tym celu każda osoba zainteresowana zaciągnięciem kolejnego zobowiązania finansowego musi zostać dokładnie zweryfikowana w celu określenia zdolności kredytowej. Jest to proces w dużej mierze zautomatyzowany, chociaż ostateczna decyzja podejmowana jest przez analityka zatrudnianego w firmie pożyczkowej.

W dalszej kolejności ustalane są same warunki finansowania, na jakich zostanie udzielona pożyczka dla zadłużonych – harmonogram spłaty, wysokość rat, prowizji oraz odsetek, a także czas, na jaki zostaną pożyczone pieniądze.

Co to jest konsolidacja?

Zgodnie z definicją stosowaną w bankowości konsolidacja to połączenie ze sobą co najmniej dwóch zaciągniętych wcześniej zobowiązań finansowych. Nowy dług udzielany jest na nowych warunkach, dzięki czemu można go dużo łatwiej spłacić. Konsolidacji podlegają między innymi pożyczki oraz kredyty bankowe, kredyty hipoteczne i inwestycyjne, dług zaciągnięty na kartach kredytowych, a także niektóre pożyczki pozabankowe. Konsolidacja nie będzie jednak możliwa w przypadku chwilówek.

Kredyt konsolidacyjny – na czym polega?

Kredyt konsolidacyjny to specjalny rodzaj pożyczki, który z założenia ma pomagać w spłacie zaciągniętych wcześniej zobowiązań. W praktyce konsolidacja polega na zsumowaniu przez bank lub firmę pozabankową kwoty wszystkich długów swojego nowego klienta, a następnie spłaceniu ich w jego imieniu. Oczywiście taka transakcja wejdzie w życie dopiero po podpisaniu i umocnieniu się umowy o kredyt konsolidacyjny.

Największą zaletą, jaką oferuje konsolidacja długów, jest możliwość uzyskania dużo lepszych warunków finansowania. Dzięki temu kredyt konsolidacyjny zmniejsza wysokość comiesięcznej raty, ponieważ dług obsługiwany jest na przestrzeni kilku lub nawet kilkunastu lat. Z kolei niższa rata, to mniejsze obciążenie domowego budżetu, dzięki czemu dużo łatwiej jest poradzić sobie ze spłatą pożyczonych pieniędzy.

Konsolidacja nie jest jednak darmowa – bank za obsługę długu dolicza sobie niemałą prowizję, a wydłużony okres finansowania w naturalny sposób przekłada się na rosnącą kwotę odsetek należnych do zapłaty.

Czy kredyt konsolidacyjny się opłaca?

Czasami jedyną metodą na poradzenie sobie z rosnącymi długami jest kolejny kredyt. Konsolidacja już istniejących zobowiązań nie jest co prawda darmowa, ale wydłużony czas spłaty pozwala znacząco zmniejszyć wysokość comiesięcznej raty. Jednak przed podjęciem ostatecznej decyzji należy dokładnie przeanalizować korzyści, jakie zapewnia kredyt konsolidacyjny oraz wszystkie jego koszty.

Czym kredyt konsolidacyjny różni się od pożyczki dla zadłużonych?

Pożyczka dla zadłużonych to produkt umożliwiający zaciągnięcie dodatkowego zobowiązania osobom, które posiadają już należności do spłaty. Otrzymane w ten sposób pieniądze najczęściej można wykorzystać na dowolny cel. Z kolei kredyt konsolidacyjny to forma zsumowania i refinansowania zaciągniętych wcześniej długów, a następnie rozłożenia spłaty nowopowstałego kredytu na dłuższy okres czasu, przy jednoczesnym zmniejszeniu wysokości poszczególnych rat.

Poprzedni artykułOwocowe zapachy perfum – sprawdź, czy są dla Ciebie
Następny artykułPerfumy dla mężczyzn – co powinno je wyróżniać?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj