Pogoda jako czynnik determinujący prace rolnicze

Pogoda jest jednym z czynników, który od wieków determinuje rolnictwo i ma ogromny wpływ na funkcjonowanie gospodarstw, szczególnie tych, nastawionych na produkcję roślinną. Każdy rolnik zaczyna dzień od spojrzenia za okno, a często kończy go, sprawdzając prognozę pogody na kolejne dni.

Gdzie sprawdzić pogodę dla rolników?

Niebagatelną rolę dla każdego właściciela gospodarstwa rolnego odgrywa tzw. długoterminowa prognoza pogody. Pozwala ona na właściwe zaplanowanie prac polowych na dłuższy okres niż np. kolejne kilak dni. Deszcz i słońce mają wpływ nie tylko na wzrost roślin ale też na kondycję gleby, planowanie zasiewów, nawożenia i wielu innych prac. Jednak gdzie sprawdzić prognozę pogody?

Pogoda dla rolnika w formie długoterminowej dostępna jest oczywiście w Internecie, tak jak wiele innych informacji z zakresu rolnictwa. Większość rolniczych portali dostępnych w sieci oferuje prognozę dla rolników. Ponadto można sięgnąć na specjalne strony pogodowe, gdzie dostępna jest nie tylko prognoza ale też szereg innych informacji pogodowych, które mogą być przydatne dla każdego rolnika.

Jakie czynniki pogodowe są istotne dla rolników?

Warto dowiedzieć się jakie zjawiska i czynniki pogodowe mają wpływa na prace na roli:

  • temperatura – najbardziej oczywisty czynnik pogodowy. Istotne są przede wszystkim temperatury skrajne (upały, siarczyste mrozy) mogą mieć one bardzo duży wpływ na wzrost roślin czy np. na ich przetrwanie w okresie jesienno-zimowym. Bardzo upalne dni mogą być tak samo szkodliwe jak np. wiosenne przymrozki. Z oboma tymi czynnikami polscy rolnicy zmagają się coraz częściej. W ostatnich latach w porze letniej coraz częstsze są skrajnie upalne dni z kolei w okresie przedwiośnia nie brak przymrozków. Z kolei zimą, mimo braku mroźnych dni pogoda też działać potrafi w sposób mało korzystny. Ciepłe i stosunkowo wilgotne zimy z jakimi mamy ostatnio do czynienia w naszym kraju także nie wpływają korzystnie na uprawy;
  • światło słoneczne – kolejny z podstawowych czynników pogodowych, często bezpośrednio powiązany z temperaturą. Ma znaczenie dla roślin, gdyż wywołuje wiatry i reguluje parowanie. Ponadto, co oczywiste wpływa na fotosyntezę;
  • opady – deszcz, śnieg i grad ale także rosa, osadzający się szron czy szadź. To one są głównymi dostarczycielami wilgoci do gleby. Deszcz, co oczywiste dostarcza roślinom niezbędną wodę ale też może być czynnikiem wpływającym na ich wzrost negatywnie. Zbyt obfite i długotrwałe opady niszczą glebę, a nawet same rośliny;
  • wiatr – ma znaczenie przede wszystkim przy uprawie roślin wiatropylnych oraz zbóż. Wpływa na osuszanie gleby po opadach. Z kolei wichury mogą niszczyć rośliny.

Zmiany klimatu postępujące na całym świecie w niekorzystny sposób wpływają na rolnictwo. Ponadto w naszym kraju wiele zależy od konkretnego regionu. Inne warunki panują bowiem na Pomorzu niż w rejonach górskich, gdzie zima bywa zwykle dłuższa i z nieco niższymi temperaturami. Niekorzystnie rozkładające się dni słońca i opadów mogą krzyżować plany rolników. Mimo wszystko panujący w naszym kraju klimat sprzyja zarówno produkcji roślinnej jak i zwierzęcej. Warto jednak korzystać z odpowiednich źródeł wiedzy o pogodzie dla rolników.

Poprzedni artykułCzym jest mechanizm podzielonej płatności i jak działa?
Następny artykułDomofon dwurodzinny – jaki wybrać?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj