Mediacja w sporach cywilnych i gospodarczych

Mediator staje się coraz bardziej pożądany podczas rozpraw – popularność zyskał głównie podczas rozwodów, ale może być równie przydatny i pomocny w przypadku innego typu sporów. Dzisiaj omówimy jak wygląda mediacja w sporach cywilnych i gospodarczych, w celu pokazania jak uniwersalny potrafi być ten zawód.

Mediacje i mediator – podstawowe pojęcia

Warto wiedzieć czym dokładnie są mediacje i kim jest mediator. Mediacje są dobrowolną, pozasądową metodą rozstrzygania sporów. Muszą w nich uczestniczyć dwie strony konfliktu z motywacją rozwiązania konfliktu w sposób obustronnie satysfakcjonujący. Mediacje mogą się odbywać w różnych ośrodkach mediacji, w miejscach do tego przeznaczonych. Każda ze stron na spotkaniu ma swój czas na opowiedzenie swojego stanowiska, wskazania potrzeb i oczekiwań, a także skonkretyzować jak ma wyglądać zadośćuczynienie.

Mediacje nie są darmową usługą – po ustaleniu wszystkich konkretów, które zadowalają obie strony konfliktu, następuje podpisanie protokołu, który następnie jest przekazany do sądu.

Mediator z kolei to osoba, która ma uprawnienia do przeprowadzania mediacji. Musi być ukończone studia podyplomowe z mediacji i negocjacji, na które mogą uczestniczyć prawnicy, psycholodzy i pedagodzy. Powinien posiadać rozległą wiedzę z zakresu komunikacji, prawa, negocjacji oraz rozwiązywania sporów. Podczas spotkań musi się okazać bezstronnością i neutralnością.

Mediacje w sporach cywilnych i gospodarczych

Spory cywilne dotyczą relacji rodzinnych i międzyludzkich. Wtedy też mediacje przeprowadzane są w sprawach o podział majątku, spadku, zapłaty, niewykonaniu umowy czy nawet sporach sąsiedzkich. Z kolei w przypadku sporach gospodarczych, czyli wynikających z prowadzenia działalności gospodarczej, mówi się o sporach o odszkodowania, zapłatę, wywiązywania się z umów, roszczenia wspólników oraz akcjonariuszy przeciw spółkom, a także w sprawach stricte pracowniczych.

W przypadku mediacji w sprawie o natychmiastowe wydanie nakazu zapłaty, nie można jej stosować jeżeli sąd rozpatruje postępowania upominawcze i nakazowe. Upominawcze dochodzi do szybkiego uzyskania tytułu egzekucyjnego przez wierzyciela wysuwające roszczenia pieniężne. Nakazowe postępowanie natomiast dotyczy roszczeń pieniężnych oraz innego rodzaju świadczeń. Chodzi tutaj o łatwe udowodnienie świadczenia bądź kwoty, do których druga strona jest zobowiązana. W obu sytuacjach sąd wyda nakaz zapłaty.

Dlaczego warto korzystać z mediacji?

Mediacje mają w sobie liczne zalety. Można dzięki nim w łatwy, szybki i stosunkowo tani sposób rozwiązać konflikt, który zadowoli każdą ze stron. Powodują tym samym, że relacje międzyludzkie są utrzymywane w pokojowych nastrojach, wizerunek obu stron jest zachowany w korzystnym tonie, a przede wszystkim rozluźnia napięcie i obniża negatywne emocje. Każda strona ma coś do powiedzenia i każda z nich ma prawo się wypowiedzieć bez przekrzykiwania się. Dzięki temu jest mniejsze obciążenie psychiczne, gdyż wszyscy się szanują i nikt nikogo nie dominuje.

Poprzedni artykułNajpopularniejsze rodzaje folii do druku
Następny artykułOptymalizacja kosztów – co warto wiedzieć?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj